Utylizacja modułów fotowoltaicznych

Utylizacja modułów fotowoltaicznych

Utylizacja modułów fotowoltaicznych – jak wygląda?

Niemalże każdy kto stoi przed decyzją zakupową związaną z instalacją fotowoltaiczną zadaje pytanie na temat utylizacji modułów fotowoltaicznych. Ile kosztuje utylizacja oraz jakie czynności należy wykonać kiedy instalacja fotowoltaiczna ulegnie zużyciu? Artykuł przybliży Wam charakterystykę tego procesu.

Fotowoltaika – inwestycja długoterminowa

Instalacja fotowoltaiczna składa się z 3 głównych składowych – modułów fotowoltaicznych, falownika wraz z zabezpieczeniami oraz konstrukcji montażowej. Wszystkie te elementy zestrojone ze sobą tworzą instalację fotowoltaiczną. Panele fotowoltaiczne to najbardziej widoczny element instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu widać, że dana nieruchomość jest zasilana energią ze słońca. Panele słoneczne rodzą też najwięcej pytań w zakresie ich utylizacji. Gwarancja na uzysk paneli słonecznych opiewa od 25 do 30 lat. Jeżeli sprawność w tym okresie spadnie poniżej deklarowanego przez producenta poziomu, to ich defekt zostanie zrekompensowany na podstawie gwarancji. Tak długi okres gwarancyjny świadczy o tym, że panele słoneczne to urządzenia narażone na uszkodzenia w minimalnym stopniu. Zazwyczaj ich okres eksploatacji jest dłuższy niż okres gwarancyjny. Dla inwestorów to pewność, że instalacja fotowoltaiczna będzie produkowała energię elektryczną na stałym poziomie nawet przez 30 lat. Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja pokoleniowa, która działa długie lata.

Instalacja fotowoltaiczna – utylizacja poszczególnych elementów

W przypadku konstrukcji montażowej problem nie występuje, ponieważ w skład konstrukcji wchodzi: stal nierdzewna bądź aluminium. Całą konstrukcję nośną po okresie jej eksploatacji możemy ponownie wykorzystać bądź oddać na skup złomu. Inwertery traktowane są jako elektrośmieci – inaczej ZSEE, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Falowniki można bezpłatnie oddać w punktach zbierania odpadów. Jak wygląda utylizacja modułów fotowoltaicznych? Pierwszym etapem jest usunięcie ramy, kabli i skrzynki przyłączeniowej. Następnie wyprodukowane z aluminium, szkła, plastiku, miedzi, srebra i krzemu panele fotowoltaiczne są cięte i zgniatane. W związku z tym jakie komponenty wykorzystuje się do ich produkcji, to sama utylizacja jest tania bądź bardzo często całkowicie bezpłatna. Przedsiębiorstwa zajmujące się recyklingiem odbierają panele fotowoltaiczne i odzyskują z nich najbardziej wartościowe elementy. Taka sytuacja to bezpłatna utylizacja. W przypadku firm, które wykonują usługę odpłatnie, to utylizacja kilogramu paneli fotowoltaicznych, to obecnie koszt na poziomie 1,50 zł.

Utylizacja – jaki koszt przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 5,44 kWp

Utylizacja modułów fotowoltaicznych w ilości 16 sztuk wyniósłby około 500 PLN netto. Czy to dużo? Z uwagi na to, że instalacja pracuje co najmniej 30 lat, to przy założeniu, że cena energii nie wzrośnie oszczędności wygenerowane przez ten czas wyniosą około 100 tys. PLN. Każdy wzrost cen prądu spowoduje zwiększenie wygenerowanych oszczędności. Dla zobrazowania sytuacji – instalacja o mocy 5,44 kWp przez maj i połowę czerwca w jednym roku wygeneruje taki wolumen energii, który odpowiada kosztom utylizacji modułów fotowoltaicznych. Dla porównania koszt utylizacji 1 kg eternitu to obecnie koszt 10-krotnie wyższy i kształtuje się mniej więcej na poziomie 15 PLN netto/kg.