Fotowoltaika jako ogrzewanie?
Coraz częściej nasi Klienci zadają pytania dotyczące ogrzewania za pomocą fotowoltaiki. Wynika to z faktu, iż rachunki za prąd oraz ogrzewanie stale rosną. Na samym wstępie warto zaznaczyć, iż sama instalacja fotowoltaiczna nie jest w stanie sama ogrzać naszej nieruchomości – może ten proces jedynie wesprzeć. Wsparcie to polega na obniżce kosztów procesów grzewczych, a konkretnie – zasileniu energią słoneczną ogrzewania elektrycznego.
Wybór sposobu ogrzewania centralnego oraz c.w.u.
Decyzja o wyborze rodzaju centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej wiąże się z wieloma zmiennymi i nie jest łatwa. Istotnym w podjęciu tej decyzji jest m.in. faktyczny dostęp do mediów – np. gazu sieciowego, ale też ekologia jak i ekonomia stosowanego rozwiązania. Coraz częściej inwestorzy zwracają uwagę na tzw. bezobsługowość systemu, nie chcą tracić czasu na obsługę aparatury. Omówmy dwa sposoby takich rodzajów ogrzewania – pompa ciepła oraz piec elektryczny. Dla obu tych sposobów ogrzewania paliwem jest energia elektryczna więc w obu przypadkach instalacja fotowoltaiczna stanowi dla nich wsparcie. Pompę ciepła wyróżnia to, że jest tania w eksploatacji, ale droższa w koszcie zakupu i montażu. Piec elektryczny jest tańszy w zakupie i montażu, ale do obsługi potrzebuje więcej energii elektrycznej.
Ekologiczne ogrzewanie – pompa ciepła
Rosnąca świadomość inwestorów w zakresie nowych rozwiązań doprowadziła do momentu gdzie odnawialne źródła energii są coraz bardziej popularne. Popularność zyskały głównie dzięki niskiej emisji szkodliwych substancji oraz bezobsługowością. W skład tych rozwiązań możemy zaliczyć m.in. pompy ciepła. Pomimo tego, że pompy ciepła są droższe w koszcie zakupu, to są całkowicie ekologiczne i tanie w eksploatacji. Generowane oszczędności powodują, że taka inwestycja jest w stanie się zamortyzować szybciej. Pompy ciepła wykorzystują ciepło znajdujące się w powietrzu, wodzie bądź w glebie, a następnie wykorzystują je w cyklu grzewczym. Uzyskane ciepło może być wykorzystane do ogrzewania nieruchomości bądź do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jest to rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w budynkach dobrze wyizolowanych, wyposażonych w rekuperację oraz instalację fotowoltaiczną.
Piec elektryczny oraz podgrzewacz wody
Czasami jedynym rozwiązaniem jakie możemy zastosować jest stosunkowo tani w zakupie piec elektryczny. Ogromnym atutem takiego rozwiązania jest cena, natomiast największym minusem koszty eksploatacji. W okresie jesienno-zimowym, przy wykorzystaniu pieca elektrycznego rachunki za prąd mogłyby diametralnie wzrosnąć. Wynika to głównie z faktu, że z 1 kWh możemy pozyskać 1 kW ciepła, gdzie pompy ciepła osiągają sprawność nawet 4-krotnie wyższą. W tym przypadku mamy dwie alternatywy dla obniżenia rachunków za prąd: fotowoltaika albo restrykcyjne przestrzeganie godzin tzw. tańszej taryfy. Decydując się na ogrzewanie elektryczne za pośrednictwem pieca elektrycznego ogromnym atutem będzie dobra termoizolacja nieruchomości. Instalacja fotowoltaiczna może też wspierać podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, grzanej przez przepływowy podgrzewacz wody lub bojler. Jest to zagadnienie, które częściej występuje w przypadku klientów, którzy wykorzystują piece na opał stały i chcą uniknąć zanieczyszczenia powietrza w okresie wiosenno-letnim.
Instalacja fotowoltaiczna + ogrzewanie na prąd – czy ma to sens?
Powszechnym jest stwierdzenie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie. Wynika to głównie z faktu, że nie patrzymy na to przez pryzmat posiadania instalacji fotowoltaicznej. To właśnie dzięki fotowoltaice możemy posiadać dom, którego koszty eksploatacyjne są bardzo niskie. Dzięki instalacji fotowoltaicznej możemy stworzyć swego rodzaju perpetuum mobile. Ogrzewanie nieruchomości energią elektryczną, a energia elektryczna pozyskiwana dzięki energii słonecznej. Instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię głównie wiosną i latem. Prąd oddany do sieci jest magazynowany i możemy go wykorzystać jesienią i zimą, czyli wtedy kiedy system grzewczy potrzebuje więcej paliwa (prądu). Teoretycznie możemy zbudować tak dużą instalację fotowoltaiczną, która poryje całe zapotrzebowanie. Praktycznie wiąże się to z koniecznością posiadania dużej powierzchni dachu bądź gruntu co nie zawsze jest dostępne.
Fotowoltaika – nie chcę płacić za prąd i ogrzewanie
Instalacja fotowoltaiczna stanowi doskonałe wsparcie dla ogrzewania elektrycznego. Dzięki fotowoltaice ogrzewanie elektryczne nie musi być dla nas zagrożeniem wysokich rachunków za prąd. Możemy pokusić się nawet o stwierdzenie, że prawidłowo dobrana instalacja fotowoltaiczna w połączeniu z ogrzewaniem elektrycznym obniży nasze koszty eksploatacji niemalże do zera.