Instalacja fotowoltaiczna – finansowanie

Instalacja fotowoltaiczna – finansowanie

Fotowoltaika – finansowanie z bankiem Credit Agricole

Zastanawiasz się w jakiej formie będzie finansowana Twoja instalacja fotowoltaiczna: w domu, w firmie czy w gospodarstwie rolnym? W dzisiejszym artykule opiszemy finansowanie instalacji fotowoltaicznej za pośrednictwem preferencyjnego kredytu banku Credit Agricole, czyli bankiem z którym współpracuje firma Sunfeel Energy.

Cel – fotowoltaika! Jakie warunki kredytu?

W przypadku gdy nie chcemy angażować środków własnych bądź brakuje nam ich pewnej części – możemy skorzystać z kredytu w banku Credit Agricole. Warunki finansowania są niezwykle przejrzyste i klarowne. Oprocentowanie nominalne kredytu wynosi 3%/rocznie i jest stałe przez cały okres kredytowania. Prowizja oraz pozostałe koszty związane z obsługą kredytu – nie występują. Okres finansowania inwestycji możemy rozłożyć na minimalnie 24 raty, natomiast maksymalny horyzont kredytowania to 120 miesięcy, tj. nawet 10 lat. Dodatkowym atutem jest to, że bank nie wymaga zabezpieczenia kredytu w postaci jego ubezpieczenia. Bank Credit Agricole kredytu udziela w formie bezgotówkowej. Firma Sunfeel Energy otrzymuje środki z kredytu dopiero po realizacji inwestycji. Dzięki temu masz pewność, że inwestycja zostanie zrealizowana w sposób poprawny do samego końca.

Zalety zewnętrznego finansowania instalacji fotowoltaicznej

Z punktu widzenia opłacalności inwestycji kredyt na mikroinstalację PV jest bardzo korzystny. Po pierwsze – nie angażujemy środków własnych i możemy je przeznaczyć na inny cel. Po drugie – produkcja energii elektrycznej przez fotowoltaikę obniża nasze rachunki za prąd. Oszczędności wygenerowane przez mikroinstalację fotowoltaiczną pozwalają nam spłacić ratę zobowiązania. Zamiast płacić przez całe życie rachunki do zakładu energetycznego możemy przeznaczyć te środki na poczet spłat rat.  Kolejną zaletą jest to, że procedowanie kredytu udzielanego przez Credit Agricole jest bardzo krótkie. Decyzja następuje średnio w przeciągu 24h od złożenia kompletnego wniosku.

Przykładowa kalkulacja – instalacja fotowoltaiczna o mocy 5,44 kWp

Załóżmy, że obecnie za energię elektryczną średnio, co miesiąc płacimy 250 zł. Rocznie daje to rachunek za prąd na poziomie 3000 zł. Montując instalację fotowoltaiczną o mocy 5,44 kWp jesteśmy w stanie zredukować opłaty za prąd do wysokości opłat stałych, czyli do poziomu mniej więcej 250 zł/rok. Instalacja fotowoltaiczna generuje oszczędność roczną w wysokości 2750 zł, wynika to z tego, że zamiast płacić 3000 zł, płacimy 250 zł rocznie. Przyjmijmy, że instalacja o mocy 5,44 kWp kosztuje 24000 zł. W takim przypadku przy zerowym wkładzie własnym rata w horyzoncie 120 miesięcy wyniosłaby zaledwie 260 zł/mc. Przy założeniu, że cena energii elektrycznej nie wzrasta – do obecnych rachunków za energię elektryczną dokładamy 10 zł/mc. Oczywiście jest to scenariusz nierealny, gdyż cena energii rok do roku wzrasta.

Szczegółowy artykuł na temat rachunku po montażu instalacji fotowoltaicznej znajdą Państwo TUTAJ.

Instalacja fotowoltaiczna – chcę zamontować! Od czego zacząć?

Na sam koniec pragniemy zaznaczyć, iż finansowanie instalacji fotowoltaicznej nie musi odbywać się za pośrednictwem kredytu. Mając własne środki fotowoltaika to obecnie jedna z najlepszych inwestycji – zarówno w kontekście opłacalności jak i bezpieczeństwa inwestycyjnego. Postaramy się udowodnić tę hipotezę w jednym z kolejnych artykułów.