Kiedy fotowoltaika się opłaca?

Kiedy fotowoltaika się opłaca?

Kiedy fotowoltaika się opłaca? W przeciwności do zakupu towarów konsumpcyjnych, decyzja dotycząca montażu instalacji fotowoltaicznej jest wynikiem analizy opłacalności, możliwości technicznych oraz ingerencji w wygląd naszej nieruchomości. Na jakie elementy warto szczególnie zwrócić uwagę przy planowaniu i jakie rozwiązania zastosować, aby uniknąć niepożądanych sytuacji?

Analiza opłacalności instalacji fotowoltaicznej

Rentowność instalacji fotowoltaicznej zaczyna się od prawidłowego określenia zużycia energii elektrycznej danej nieruchomości oraz oszacowania czy w przyszłości zużycie może wzrosnąć poprzez np.: zmianę systemu ogrzewania, zmianę podgrzewania c.w.u., montaż klimatyzacji, zakup samochodu elektrycznego itd. Temat ten został poruszony w jednym z naszych poprzednich artykułów, link TUTAJ. W przypadku kiedy nasze aktualne rachunki za energię elektryczną są niższe niż 100 PLN/mc to z reguły montaż instalacji fotowoltaicznej – nie jest uzasadniony ekonomicznie. Wynika to głównie z tego, że cena jednostkowa instalacji o mocy 1,5-2 kWp jest bardzo wysoka, natomiast zyski – stosunkowo niewielkie. Zasadność montażu instalacji fotowoltaicznej występuje gdy nasze rachunki za energię są niemniejsze niż 150 PLN/mc, tj. moc naszej instalacji wynosi nie mniej niż 3 kWp. Chyba, że patrzymy na montaż instalacji fotowoltaicznej tylko przez pryzmat ochrony środowiska, wtedy montaż nawet 1 modułu fotowoltaicznego ma ekologiczny sens i jest przedsięwzięciem opłacalnym.

Azymut dachu

Dachy domów jednorodzinnych są często mocno skomplikowane. Mają wiele wykuszów, kominów czy okien dachowych. Często zachodzi sytuacja, że trudno w estetyczny sposób rozplanować rozmieszczenie modułów fotowoltaicznych na interesujących nas połaciach. Atrakcyjnymi do montażu instalacji fotowoltaicznych są dachy skierowane na: południe, wschód oraz zachód. Nie należy montować instalacji fotowoltaicznej na dachach skierowanych na północną stronę – przy kącie nachylenia równym 45 stopni. Sprawność pracy instalacji może wynosić zaledwie 40% w stosunku do takiej samej instalacji tyle że skierowanej na południe. Jeżeli nie mamy możliwości montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu – wtedy warto rozważyć budowę elektrowni słonecznej na gruncie.

Fotowoltaika – cień wrogiem

Energia docierająca do Ziemi w zasadzie jest dostępna dla wszystkich. Natomiast do prawidłowej pracy fotowoltaiki niezbędne jest uniknięcie zacienienia naszych modułów fotowoltaicznych. Cykliczne zacienienie naszej instalacji przez np. komin, drzewo czy wykusz może wyraźnie obniżyć wydajność pracy całej instalacji. Dlatego bardzo istotnym aspektem przy planowaniu budowy instalacji fotowoltaicznej jest ocena ryzyka zacienienia. Profesjonalne firmy proponują najbardziej efektywne rozmieszczenie modułów fotowoltaicznych na dachu oraz określenie ewentualnego wpływu elementów zacieniających instalacje fotowoltaiczną i zaproponować np. optymalizatory mocy.

Zadaj sobie pytanie – gdzie będziesz mieszkać za 5 lat

Budowa fotowoltaiki to inwestycja długoterminowa z uwagi na czas zwrotu i eksploatacji systemu. Planując montaż instalacji fotowoltaicznej na naszej nieruchomości warto odpowiedzieć sobie na pytanie. „Czy planuje zmienić miejsce zamieszkania w przeciągu najbliższych 5 lat?”. Jeżeli odpowiedź brzmi twierdząco, to musisz spojrzeć na montaż instalacji fotowoltaicznej czysto inwestycyjnie. Na przykład poprzez oszacowanie tego o ile wzrośnie wartość nieruchomości. Jeżeli odpowiedź brzmi przecząco, to gdy pozostałe czynniki omawiane w tym artykule nie są barierą – montaż instalacji fotowoltaicznej jest dla Ciebie opłacalna.

Kiedy fotowoltaika się opłaca? Zmiana poszycia dachowego

Najbardziej powszechnym rozwiązaniem jest montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu naszego budynku. Przed przystąpieniem do prac istotna jest ocena techniczna poszycia dachu jak
i więźby dachowej. W przypadku kiedy połać dachu wymaga naprawy w niedalekiej przyszłości (1-2 lata). Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wymiana poszycia, a dopiero później montaż fotowoltaiki. Oszczędza nam to kosztów związanych z demontażem instalacji fotowoltaicznej i jej ponownym zamontowaniem