Falownik fotowoltaiczny – na co zwrócić uwagę?

Falownik fotowoltaiczny – na co zwrócić uwagę?

Falownik fotowoltaiczny to drugi obok modułów fotowoltaicznych podstawowy komponent instalacji fotowoltaicznej. Od 2015 roku fotowoltaika to jedna z najczęściej wybieranych form inwestycji w naszym kraju. Z biegiem lat przybywa nowych rozwiązań, jak i producentów urządzeń. Z pewnością nie ułatwia to procesu podjęcia odpowiedniej decyzji przez inwestorów. Czym kierować się przy wyborze falownika do swojej instalacji?

Falownik = inwerter = mózg instalacji fotowoltaicznej


Inwerter to urządzenie, które przekształca energię elektryczną w postaci prądu i napięcia stałego na energię w postaci napięcia i prądu przemiennego. W przeciwieństwie do modułów fotowoltaicznych falownik przekształca napięcie i prąd przemienny na parametry zgodne z siecią niskiego napięcia. Wartość napięcia dla inwerterów jednofazowych to 230V, natomiast trójfazowych – 400V. Falownik to inteligentne urządzenie, które oprócz samej konwersji prądu stałego na przemienny pełni szereg funkcji kontrolnych jak i statystycznych. W związku z tym to dzięki falownikowi możemy śledzić bieżącą i historyczną produkcję z naszej instalacji fotowoltaicznej.

fotowoltaika produkcja 2020 rok falownik inwerter sunfeel bydgoszcz instalacje fotowoltaiczne
Rys. 1 Wykres produkcji energii elektrycznej w horyzoncie rocznym (dane za rok 2020). Instalacja o mocy 5,1 kWp.

Uwarunkowania sieciowe – jaki falownik możemy zastosować w danym przypadku

W związku z dynamicznym rozwojem mikroinstalacji fotowoltaicznych Operatorzy Sieci Dystrybucyjnych (w skrócie – OSD) stawiają konkretne wytyczne względem falowników. Warto podkreślić, że to właśnie u lokalnego OSD zgłaszamy naszą mikroinstalację fotowoltaiczną po jej montażu. Eksportowana do sieci energia elektryczna musi spełniać wymagania jakościowe dyktowane przez danego operatora. Ponadto, każdy z OSD opracowuje Instrukcję Ruchu i Ekploatacji Sieci Dystrybucyjnej (w skrócie – IRiESD) oparte o akty i dokumenty prawne. Jednym z obligatoryjnych elementów wyposażenia falownika jest zabezpieczenie wyspowe, ponieważ zabezpiecza to nasz inwerter przed uszkodzeniem.

Odwieczne pytanie – falownik jednofazowy czy trójfazowy

Z pewnością instalacje, których moc po stronie generatora (DC) przekracza 3,68 kWp muszą być wyposażone w falownik trójfazowy. Wynika to z wymogów stawianych przez OSD ze względu na kodeks NC RfG. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że sieć OSD jest równomiernie obciążana na każdą z faz. W tym momencie godne uwagi są instalacje o mocy mniejszej niż 3,68 kWp – tutaj wybór nie jest jednoznaczny. W przeciwieństwie do falownika trójfazowego – inwerter jednofazowy potrzebuje niższego napięcia startowego. Niewątpliwie jest to rozwiązanie lepsze dla instalacji gdzie występuje krótka długość łańcuchów modułów fotowoltaicznych. W przeciwieństwie do falownika trójfazowego zaletą falownika jednofazowego jest mniejsza podatność na anomalie parametrów sieci. W przypadku zaniku jednej z faz falownik trójfazowy bezwzględnie przerwie pracę, natomiast inwerter jednofazowy – niekoniecznie. Bezsprzecznie największą zaletą falowników jednofazowych w przeciwieństwie do trójfazowych jest ich cena.

Fotowoltaika z SUNFEEL ENERGY

Oferta firmy SUNFEEL ENERGY stale poszerzana jest o rozwiązania producentów kluczowych producentów komponentów fotowoltaicznych. W ofercie znajdziemy m.in. falowniki takich marek jak: Solar Edge, Fronius, Huawei, SOFAR czy KOSTAL. Pamiętaj, że każda instalacja fotowoltaiczna wymaga indywidualnego podejścia oraz oceny możliwości montażowych.