Fotowoltaika to branża, która w ostatnim czasie rozwija się bardzo prężnie. W dzisiejszych czasach większość nowobudowanych domów jak i nieruchomości z rynku wtórnego wyposażana jest w instalacje fotowoltaiczne. Przed przystąpieniem do takiej inwestycji jedną z kluczowych kwestii jest odpowiedź na pytanie; Jak obliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną. Istotna jest też analiza najbliższej przyszłości w zakresie zastosowania dodatkowych urządzeń elektrycznych w celu oszacowania zwiększenia wolumenu zużycia energii elektrycznej.
Jak obliczyć zapotrzebowanie na fotowoltaikę?
Do określenia rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną pomocnym będzie rachunek za prąd. Bardzo często sprzedawcy energii elektrycznej bezpłatnie prezentują informację na temat naszego rocznego zużycia.
W przypadku domu już użytkowanego dobór odpowiedniej wielkości instalacji fotowoltaicznej określamy na podstawie kilku czynników – determinowanych przez usytuowanie naszej połaci dachu, tj.:
- Dostępna powierzchnia – średnio dla 1 kWp instalacji fotowoltaicznej potrzebne jest około 5 m2 połaci dachu,
- Azymut dachu – montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu o azymucie równym 180 gwarantuje nam największe średnioroczne uzyski energii elektrycznej, natomiast instalacje fotowoltaiczne o azymutach 270/90 umożliwiają nam zwiększenie stopnia auto-konsumpcji energii elektrycznej oraz w przypadku dachów płaskim mały kąt jest bezpieczniejszy przed podmuchami wiatru,
- Kąt nachylenia – optymalny kąt determinowany jest przez azymut dachu – dla instalacji skierowanej na południe optymalny kąt dla warunków w Polsce wynosi 25-35 stopni,
- Ryzyko zacienienia – elementy zacieniające nasze moduły fotowoltaiczne, takie jak kominy, drzewa czy inne obiekty zacieniające.
W przypadku domów, które są jeszcze niezamieszkałe – pomocna będzie analiza zużycia energii elektrycznej stosowanych urządzeń oraz oszacowanie naszego przyszłego zużycia, m.in. na podstawie naszych obecnych rachunków za energię elektryczną.
Fotowoltaika – ryzyko zacienienia
Większość profesjonalnych firm prezentuje projekty instalacji fotowoltaicznej wraz z optymalnym rozmieszczeniem modułów fotowoltaicznych i ryzykiem zacienienia, określających szacunkową roczną produkcję energii elektrycznej z danego projektu.
Zgodnie z zasadami rozliczeniowymi określonymi przez system opustów dla instalacji o mocy do 10 kWp za 1 kWh przesłaną do sieci elektroenergetycznej prosument może odebrać 0,8 kWh, a w przypadku instalacji fotowoltaicznych o mocy 10-50 kWp rozliczenie odbywa się w proporcji 1 do 0,7 kWh.
Posiadając te informacje będziemy w stanie dobrać odpowiednią wielkość instalacji i uniknąć przewymiarowania wielkości naszej instalacji fotowoltaicznej i związanej z nią stratą nadprodukowanej energii wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej. Wynika to z faktu, że niewykorzystana nadprodukcja energii elektrycznej przepada w ciągu 12 miesięcy co znacznie obniżyłoby rentowność budowy instalacji fotowoltaicznej.
Czasami nasza połać dachu nie nadaje się do montażu instalacji fotowoltaicznej bądź jest fizycznie za mała, wtedy rozsądnym rozwiązaniem jest montaż fotowoltaiki na gruncie.
Najskuteczniejszym sposobem doboru odpowiedniej wielkości zestawu PV jest wizyta przedstawiciela firmy połączona z profesjonalnym projektem oceniającym ryzyka zacienienia. Zachęcamy do takiego rozwiązania gdyż firmy działające na rynku mogą też zaprezentować monitoring instalacji o zbliżonych parametrów dla zobrazowania ewentualnych czynników mogących obniżyć optymalną wielkość produkcji oraz zaproponować rozwiązanie takich sytuacji.